5 zlozvyků současných řidičů

Denodenně se na silnicích setkáváme s neurvalostí některých řidičů, kteří odmítají respektovat jakákoliv dopravní nařízení a kteří již ztratili veškerou pokoru při řízení motorového vozidla. U některých případů nezabere sebelepší opatření, u jiných by stačily „přísnější“ podmínky pro udělení řidičského oprávnění a některým stačí připomenout základy, které se už odnaučily používat. Tak, jako jiné obory, tak i řízení vozidel se vyvíjí a shromažďují se nové poznatky. Někdy za „zapomínáním“ stojí i neustále se aktualizující zákony týkající se silničního provozu. Proto je nutné se neustále v této problematice vzdělávat a připomínat si ji.

  1. Absence blikání

Znamení o změně směru jízdy patří k nejčastějším nešvarů dnešních řidičů. Někteří řidiči si chtějí svojí dlouho cestu ulehčit a na tuto povinnost rezignují. Zároveň také vědí, že se na toto porušení dopravní policie nezaměřuje a ve správním řízení zatím hrozí pouze pokuta od 1500 Kč do 2500 Kč. Přesto ale může nedodržování této povinnosti stát život další účastníky silničního provozu.

Znamení o změně směru jízdy, jak zní přesný legislativní pojem, řeší ustanovení § 30 odst. 1 zákona č. 361/2000 Sb. O provozu na pozemních komunikacích (dále jen zákon o provozu na pozemních komunikacích), který uvádí, že:

 „znamení o změně směru jízdy musí řidič dávat kromě případů uvedených v jednotlivých ustanoveních také vždy při změně směru jízdy, vybočování z něho, nebo jestliže to vyžaduje bezpečnost provozu na pozemních komunikacích“.

Zároveň je dobré připomenout, že ustanovení § 30 ost. 5 zákona o provozu na pozemních komunikacích vyžaduje, aby řidič dával znamení o změně směru jízdy při vyjíždění z kruhového objezdu. Někteří sváteční řidiči si stále nedokáží zvyknout na kruhové křižovatky a neustále dávají znamení o změně směru jízdy již při vjezdu na kruhový objezd. Případně udělá tento manévr řidič ze zahraničí, kde jízda po kruhovém objezdu je nastavena jinak.

  1. Agresivita

Agresivita za volantem je spouštěčem dalších možných nešvarů při jízdě na pozemních komunikacích. I když platí, že nejvíce agresivní jsou mladí muži v silných vozidlech, kteří trpí emoční rozkolísaností, možnou agresí může chvilkově „onemocnět“ i zkušený řidič. Vždy záleží s jakou náladou usedáte za volant. Pokud již od brzkého rána nabíráte zpoždění, je velmi pravděpodobné, že následné čekání v koloně bude mít znatelný vliv na vaši psychiku. Jen psychicky odolní jedinci pak dokáží tento stres ventilovat jinak než nebezpečnou jízdou. Většina agresivních řidičů má pocit, že jejich chování je schováno ve vozidle pod rouškou anonymity. V dnešní době je ovšem tento jejich předpoklad vyvrácen rychle rostoucím trhem s bezpečnostními kamerami do vozidel. Každé vozidlo s palubní kamerou pak dokáže agresivního řidiče rychle medializovat. I když je ze strany policejních složek těžké zaznamenat agresivní jízdu, přesto v případě dobře zdokumentovaných důkazních prostředků může být řidič postihnut, a to podle ustanovení § 4 písm. a) zákona o provozu na pozemních komunikacích.

  1. Používání telefonního zařízení

Telefon, dříve výsada několika jedinců, dnes nedílná součást našich životů. Vzhledem k levným tarifům a mobilním datům nelze jednoznačně ukázat na některou sociální skupinu, která by více či méně používala telefonní zařízení za volantem. Dnes jej používají všichni. Ať jste vrcholový manažer nebo zamilovaný středoškolák, stejně budete mít potřebu vyřídit důležité e-maily v koloně nebo milostné zprávy na silnici první třídy. I přes rostoucí modernizaci dnešních aut jezdí po našich silnicích pořád dostatečné množství vozidel, které nedisponují hands-free sadou a nemohou tudíž „zbezpečnit“ řidiči cestu. Různé automobilové vychytávky přesto nepřináší takové možnosti, které by zajistili vyšší koncentraci řidiče na řízení. I samotné hands-free narušuje pozornost řidiče natolik, že nedokáže zpracovat všechny informace z řízení vozidla. Ani hrozba obdržení 2 bodů od příslušného odboru dopravy nedokázala snížit počet řidičů užívajících mobilní telefon. Přesto je důležité připomenout, že za tento přestupek hrozí ve správním řízení sankce ve výši 1500 Kč až 2500 Kč. Problematiku telefonování řeší ustanovení § 7 odst. 1 písm. c) zákona o provozu na pozemních komunikacích.

  1. Příliš pomalá jízda

Tento nadpis je něco pro milovníky rychlejší jízdy. Všichni jistě máme zkušenosti s řidiči, kteří jezdí neúměrně pomalu a omezují tak ostatní účastníky provozu. I když si i s tímto nešvarem ví zákon o provozu na pozemních komunikacích rady a řeší jej v ustanovení § 18 odst. 2 písm. b), tak jde velmi složitě ze strany policie tento přestupek stíhat. Jsou ovšem případy, kdy na dálnicích dopravní policie změřila osobní automobil, který jel méně než předepsanou minimální rychlostí, ale těchto je jako šafránu. Těžko se některému nevyježděnému řidiči dokazuje, že i přes to že přizpůsobil svoji rychlost svým schopnostem, vlastnostem vozidla … že přes to jel bezdůvodně pomalu.

  1. Nesprávné zařazení z připojovacího pruhu

Další poměrně známou situaci můžete znát při přejíždění z připojovacího pruhu do pruhu průběžného. Zde můžeme často vidět, že řidič nevyužije několik set metrů dlouhý připojovací pruh, ale hned na začátku se zařazuje do průběžného pruhu, kde se nepochopitelně snaží vtěsnat mezi ostatní účastníky provozu. Přitom i zde zákon o provozu na pozemních komunikacích hovoří jasně, kdy v ustanovení § 12 odst. 7 uvádí, že

„při zařazování z připojovacího pruhu do průběžného pruhu řidič nesmí ohrozit řidič jedoucí v průběžném pruhu“.

To znamená, že ani včasně dané znamení o změně směru jízdy neznamená absolutní přednost před vozidly v průběžném pruhu. Přesto, že je tento nešvar opět hodnocen jako přestupek, za který můžete dostat sankci ve výši od 1500 Kč do 2500 Kč, hrozí zde i připsání 5 bodů na vaše bodové konto.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s