Správná poloha před volantem

Od dob, kdy brázdili naše silnice motoristé jako Emilio Giuseppe Farina nebo Alberto Ascari, což byli jedni z prvních vítězů Formule 1, se poloha před volantem a celkově i uložení těla změnily.

Výše zmínění jezdci vzhledem k tehdejšímu tehnickému pokroku a konstrukci vozidel seděli blízko k obrovskému volantu, a aby dokázali ohnout tuto obruč, museli vyvinout znatelnou sílu. Proto bylo pro ně nejjednodušší ovládat volant pažemi ohnutými v předloktí. Vývoj umožnil jezdcům, aby mohli vyvíjet menší sílu na otočení volantem a tudíž bylo možné posunout jezdce více dozadu. Čím více byl jezdec vzadu a mohl se opírat celou vahou o sedačku a byl i blíže k vozovce, mohl pohodlněji ovládat vozidlo a vnímat lépe nerovnosti. Obrázky ze současných závodů Formule 1 jsou toho jasným důkazem.

Stejným vývojem si prošla i osobní vozidla, která sice nejdou do limitu možností jako formulové vozy, ale jejich ovládání již není stejné jako dříve. Přesto i zde je nutné správné seřízení sedačky a bezpečnostních pásů. I zde platí, aby bylo tělo řidiče správně upevněno, aby při jízdě v žádném momentě nebylo nutné se „přidržovat“ volantu. Pokud toto řidič nedodrží, budou vznikat případy, kdy nechtěně vytvoří nebezpečnou situaci. Proto musí řidič před jízdou nastavit polohování sedadla, volantu a pásů tak, aby při celém opření zad do sedačky dosáhl bez problému na celý věnec volantu. Zároveň je důležité, aby poloha sedačky umožňovala i dosah na všechny důležité ovladací prvky (světla, klakson, řadící páka, ruční brzda, stěrače, ostřikovač, blinkry, topení). K tomu musí řidič mít i ničím nerušený výhled na zpětná zrcátka.

Pokud patříte mezi starší ročníky, zapomeňte na slova vašeho instruktora autoškoly, který vyžadoval ve starých „embéčkách“ polohu rukou na volantu v poloze za 10 minut 2. Dnešní vozidla jsou již konstruována tak, že vaše dlaně jednoduše obepnou obruč volantu v poloze „tři čtvrtě na tři“. Nejen že tato poloha umožňuje jednoduché ovládání vozu, ale i z pohledu dnešních pasivních bezpečnostních prvků je pro řidiče ideální. Při nárazu vozidla a aktivaci airbagu volantu nedojde ke zranění rukou, ty jednoduše narazí do vystřeleného vaku.

Při správné poloze sedačky, pásů a polohy rukou na volantu však stále nemáte vyhráno. Je důležité, aby byl volant neustále držen oběma rukama, a aby ruce opouštěly obruč jen v nezbytně nutné době pro přeřazení nebo pro provedení jiného důležitého úkonu.

Dále nesmí řidič zapomenout i na tlak úchytu při držení obruče. Přesto, že jsou dnešní vozy maximálně vyladěné pro komfortní jízdu a je možné je takřka řídit „jedním“ prstem, musí být řidič neustále připraven, že mu může volant vlivem nerovností na vozovce „vyklouznout“. Proto při vyšších rychlostech, klikatějších cestách a na horším povrchu držíme volant pevněji.

Výše zmíněné vám přesto neumožní stát se řidičem připraveným na všechny krizové situace. To ani vzhledem k dnešní hustotě provozu nelze. Neumožní vám to ani osobní neohroženost a ani přemrštěná bojácnost. Vždy, když vyrážíte na cesty, je nutná koncentrace na řízení a předvídavost. A správné posazení před volantem vám k tomu dopomůže.

Tyto základy a nejen to bude probíráno naším instruktorem v rámci KURZŮ BEZPEČNÉ JÍZDY.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s